919/​77

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“En Hornbækfisker. Hel Figur staaende i en Baad i en foroverbøjet Stilling, ifærd med at hale i en Vaadline”. Sign. S.K. 76. Olie på lærred monteret på lærred. 49×35 cm.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 155. Nærværende maleri er et studie til maleriet “Hornbækfiskere paa Sildefangst. Tidlig Morgen” fra 1877, denne nr. 157 i H. Chr. Christensens fortegnelse.

Udstillet: Charlottenborg, “Fortegnelse over malerier, studier, tegninger m.m. af P.S. Krøyer”, 1905 nr. 34. Kunstforeningen, “P.S. Krøyer 1851–1909”, Charlottenborg, 1910 nr. 62.

Proveniens: Fabrikant, Konsul Christian Loehr (1910, 1923). Bruun Rasmussen auktion 450, 1983 nr. 151, afb. s. 45.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK