2418/799
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Loftlampe af forkromet metal. Overskærm af gul/hvid aluminium. Udført hos Louis Poulsen. Utydeligt stemplet.
Brugspatina herunder ridser og mærker. Fatning mangler.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud