2144/​129

Jogya service af sølv, fane rigt drevet med blomster- og bladornamentik. Stemplet Delux samt mestermærke SS. Indonesien 20. årh. Vægt i alt 12598 g. (28)

Bestående af: 12 små let dybe tallerkener, diam. 20 cm., 12 store talllerkener, diam. 27 cm., 2 runde fade, diam. 35 cm., 1 ovalt fad, L. 42 cm., 1 oval skål på kuglefødder med gennembrudt fane, L. 39,5 cm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, indtryk og mærker. Flere dele med ir/korrosion.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

30.000 DKK