1949/8679
Johannes Døberen (forløberen) stående med sit afhuggede hoved. Nederst til venstre hans fødsel, til højre hans henrettelse. Øverst Vorherre. Russisk ikon. Tempera på træ. 18.- 19. årh. 31×26.
Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning. Afslag på kanter.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud