1946/​959

Svensk møbeldesign

Kommode af palisander med stel af bejdset ask. Front med fire senere bemalet skuffer med messinggreb. Opklappelig top, indvendig med spejl og rum. H. 107. B. 80. D. 45.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Malingafskalning.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK