1946/959
Svensk møbeldesign
Kommode af palisander med stel af bejdset ask. Front med fire senere bemalet skuffer med messinggreb. Opklappelig top, indvendig med spejl og rum. H. 107. B. 80. D. 45.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Malingafskalning.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag