Ludvig Pontoppidan (f. ca. 1899, d. København 1965)
Syskrin af riopalisander, stel medfølger ikke. Beslag, greb samt indlægninger af messing. Indvendigt med justerbare ruminddelte bakker. Opklappeligt låg ligeledes med rum. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. H. 22. L. 60. B. 36.
Litteratur: Mesterværker, 100 års dansk møbelsnedkeri, s. 153. Model med stel afbilledet.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel mangler.
Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
17 bud