900/​71

Friedrich Thöming (f. Eckernförde 1802, d. Napoli 1873)

Den Blå Grotte på Capri. Sign. Thöming. Olie på papir monteret på malepap. 16×21.

Efter at have gået på Kunstakademiet i København i begyndelsen 1820'erne bosatte Thöming sig permanent i 1824 i Italien, dels i Rom og dels i Napoli, hvor han dør i 1873. Han er kendt for for sine gengivelser af den Blå Grotte på Capri, som de to tyske malere August Kopisch og Ernst Fries “genopdagede” i 1826, og stedet blev hurtigt et eftertragtet rejsemål for italiensfarere, og et yndet motiv for kunstnerne. Thorvaldsen Museum ejer et lignende maleri ligeledes med en italiener i en båd i grotten. Dette dateret 1833 og med målene 13×21,5 (Inv. nr. B297).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK