2144/907
Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Væglampe af messing. Indvendig hvidlakeret. Udført hos Louis Poulsen. L. 35.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger. Kant med mindre skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag