1542/945
Sæt på seks spisestolemed stel af Ostindisk palisander. Sæde og ryg betrukket med brunt farvet skind. Udført og mærket hos Uldum møbelfabrik. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte prooper mangler.
Moderne kunst og design - udskudt, 15. oktober 2015
Vurdering
Hammerslag