2203/779
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med rødt møbelstof. 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og begyndende huller.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag