900/​68

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

“Længsel”. Interiør med ung kvinde, der længselsfuldt kigger ud gennem det åbne vindue. Sign. Harald Slott-Møller 1913. Olie på lærred. 65×49.

Udstillet: Charlottenborg 1913 nr. 468.

Seller informs: Synlig, ældre reparation på nederste kant af rammen

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK