2103/​532

Søren Sass

Lågfad af sterlingsølv med greb og hank af riopalisander indlagt med elfenben. Stemplet monogram, med årskode I9=1959. Vægt 691 g. H. inkl. greb 8,3. L. 30,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Underdel med enkelte mindre buler. Underdel med enkelte mindre buler. Hængsling rokker en smule. Hank en smule løs i montering.

Effekter der er lavet af elfenben og/eller riopalisander eller indeholder dele heraf, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK