2123/8503
Stor russisk ikon med fremstilling af helgener bla. Guds nar (Vasilij), Vadim og Valeri herover den nytestamentlige treenighed. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18. årh.s begyndelse. 44×37.
Skt. Vadim og Skt. Valeri er sjældent afbilledet og eftertragtede motiver blandt russisk-ortodokse troende.
Proveniens: Ældre dansk ikonsamling.
Russisk tema, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud