2045/849
Dansk møbeldesign
Lænestol med stel af eg og teak, betrukket med mønstret møbelstof. 1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og slitage.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag