2016/878
Dansk design
Skammel med stel af eg, sæde betrukket med mørkebrunt lammeskind.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk. Limrester, reparation ved tværpind.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag