1748/986
Svensk design
Fritstående tre-pers. “Swedish Grace” sofa af patineret eg med udskåret tværgående ornamentik på sider, ryg samt ben. Løse hynder i sider, ryg samt dybthæftet sæde betrukket med Josef Franks “Mirakel” mønstret hørstof. Udført ca. 1920–1930'erne i Sverige. H. 75. D. 84. L. 200.
Generelt god stand med almindelig brugsspor. Stel med ridser og mærker, enkelte ældre stødmærker og slag. Betræk i god stand, let falmet.
Moderne kunst og design, 28. november 2017
Vurdering
Hammerslag