1804/​4

Peter Green standur i sønderjydsk kasse af egetræ, urskive af messing prydet med støbt ornamentik og graveringer, timekrans af tin. Sign. Green, Liverpool. Værk med sekund- og datoangivelse samt månefase. 18. årh.s slutning. H. 222.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

14 bud

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK