1804/4
Peter Green standur i sønderjydsk kasse af egetræ, urskive af messing prydet med støbt ornamentik og graveringer, timekrans af tin. Sign. Green, Liverpool. Værk med sekund- og datoangivelse samt månefase. 18. årh.s slutning. H. 222.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
14 bud