1840/9578
Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
“Chestnuts”. Otte skåle af klart glas med underfang af hvidt og sort glas. Alle sign. Udført hos Nuutajarvi Glasværk, Finland. H. 2,3–2,6. Diam. 5,5–6,5.
Almindelig patina, herunder mindre ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag