2423/45
Kinesisk garlic-mouth flaskevase af bronze i arkaisk stil, korpus applikeret med drage og skyformationer, ligsom den cylindriske hals omslynges af drage samt skyformation foroven; udadkragende fodstykke. 17. årh. Vægt 4766 g. H. 43 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår uden bund. Har sandsynligvis været omdannet til lampe. Hals forkortet foroven.
Vurdering