2204/30
Empireform bouillotte-lampe af forgyldt bronze med tre svungne lysarme, rigt støbt med stiliserede ørne og ornamentik, højdejusterbar skærm af bemalet metal. Ca. 1900. H. 72.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lettere skævheder på topdel.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag