2014/658
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Cecilia”. Høj kvindefigur med urtepotteskjuler af lertøj, dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå base. Hat med løstsiddende blomsterindsats. Sign. Bjørn Wiinblad (utydeligt dateret). H. 77,5.
Begge hænder med reparationer på nogle fingre, indsatsens øverste kant med skade og reparation samt et manglende afslag.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud