1947/347
Fransk officerskårde M/1872 for ingeniør i skede med forgyldt fæste i messing og ca. 89 cm. lang forniklet tveægget klinge i forniklet jernskede med enkelt bærering. (1)
Skedens fornikling halvejs afslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag