Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Hjertehuset”, 1970. Sign. Heerup, 489/1000. Litografi i farver. Bladstørrelse 62×51.
Litteratur: Moestrup nr. 225
Mindre afslag ved glassets kanter. Håndteringsmærker langs kanter og venstre side af papiret.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022