Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)
Portræt af kunstnerens første hustru Ingeborg Charlotte Gad (1852–1908). Sign. monogram. Olie på plade. 26,5×20,5.
Ingeborg Charlotte Gad blev gift med Frits Thaulow i 1874. Ægteskabet blev opløst i 1886. Hun var datter af birkedommer på Læsø, senere kancelliråd i Thisted Henry Theodor Gad.
Proveniens: Birkedommer Gad.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017