2024/510
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af mahogni. Sæde med flet. Model JH 501. Formgivet 1949. Udført og mærket hos Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte minimale fletdefekter.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag