2412/51
Thangka med Ushnishavijaya, hun har tre ansigter og fire par arme, siddende på lotustrone omgivet af buddhaer og guddomme, under tronen et tempel. Indrammet. Tidlig 20. årh. Billedfelt 70×41 cm.
Undersøgt i ramme, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage. Rifter, huller og ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud