1841/9617
Karl Lindeberg (f. 1877, d. 1931)
Lille vase af matteret glas med orange overfang udskåret med sommerfuglemotiv. Sign. Kosta samt monogram KL. Udført ca. 1910 hos Kosta, Sverige. H. 6.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser samt nogle afslag i overflade.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag