Parti fra Liselund. I forgrunden til venstre to spadserende damer, til højre en gartner med haveredskaber over skulderen. Usigneret. Olie på lærred. 33×36.
Der kendes to malerier af C. W. Eckersberg med dette motiv. Ét dateret E. 1809 og nærværende maleri, som må være en egenhændig gentagelse.
I 1809 afgav Christopher von Bülow en stor bestilling på landskabsmalerier hos Eckersberg. Han ville have herregården Nordfeld, som han ejede, foreviget, men også de omkringliggende egne på det østlige Møn, herunder Møns Klint og som hér Liselund. Det er uvist, hvor mange billeder Eckersberg malede til Christopher von Bülow i forbindelse med sit ophold på Nordfeld, men landskabsmalerierne blev i hvert fald Eckersbergs sidste store opgave, inden han i forsommeren 1810 forberedte sig til den store udenlandsrejse til Paris og Rom, hvorfra han først vendte tilbage til København igen i 1816. To billeder fra Møn-serien findes i dag på Statens Museum for Kunst, “Prospekt af egnen ved Liselund på Møn” (inv. nr. KMS7984) og “Landskab med stente, Møn” (inv. nr. KMS7694).
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 195 (1921); nr. 309 (1927). Ikke dennes auktioner. Solgt mellem 1927 og 1930. Købt 1930 af bagermester Reinhard von Hauen, hvis stemplede samlermærke med dateringen 1930 findes på blændrammen. Auktion Herholdt Jensen, 5. december 1939, nr. 22, afbildet. Kontorchef Vilhelm Berglind. Winkel & Magnussen auktion 344, 1948 nr. 374 med titlen “Landskab fra Møen, med Liselund Slot”, afb. s. 33.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023