Foto endnu ikke klar
893/​1047

Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)

Langt biblioteksbord af kaukasisk nød, skulpturelle ben og sarg med udskårne profiler. Top ilagt patineret grønt skind, ene langside med seks skuffer integreret i sarg, runde greb af messing. Udført af Snedkermester A. J. Iversen ca. 1920'erne til Carlsbergfondet. H. 74. L. 305,5. B. 86.

Proveniens: Videnskabernes Selskab, Carlsbergfondet.

Litteratur: Kjeld de Fine Licht: “Carlsbergfondets bygning 1899–1999”, Carlsbergfondet 1999, afbilledet s. 71.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK