Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)
Langt biblioteksbord af kaukasisk nød, skulpturelle ben og sarg med udskårne profiler. Top ilagt patineret grønt skind, ene langside med seks skuffer integreret i sarg, runde greb af messing. Udført af Snedkermester A. J. Iversen ca. 1920'erne til Carlsbergfondet. H. 74. L. 305,5. B. 86.
Proveniens: Videnskabernes Selskab, Carlsbergfondet.
Litteratur: Kjeld de Fine Licht: “Carlsbergfondets bygning 1899–1999”, Carlsbergfondet 1999, afbilledet s. 71.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020