2435/766
Lænestol af bejdset eg. Sæde og ryg betrukket med gult, mønstret stof. Model 1605. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, s. 9.
Model udstillet på “Kunsthåndværk & Bolig” i 1938 i Aarhus - “Nyt tidsskrift for kunsthåndværk”, Nr. 6, juni 1938, side 115
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Stof med slitage, herunder løse tråde.
Vurdering