1532/​509

Gustaf Tenggren (f. Magra 1896, d. Dogfish Head 1970)

Eventyrillustration “Klokkeblomst”, ca. 1920. Sign. G. Tenggren. Betegnet “Klokkeblomst” på bagsiden. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30×23.

Den svensk-amerikanske tegner og illustrator Gustaf Tenggren arbejdede som chefillustrator for The Walt Disney Company i slutningen af 30erne, hvor klassikere som “Snehvide og de syv små dværge”, “Fantasia”, “Bambi” og “Pinocchio” blev produceret.

“Klokkeblomst” er originalillustrationen til “Grimms Eventyr”, som blev udgivet i 1929 af Jespersen og Pios forlag med billedbilag efter akvareller af Gustaf Tenggren.

Proveniens: I forbindelse med forlagets salg i 70erne fik nuværende ejer tegningen skænket i gave.

Tegn på alder/papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Vur­dering

15.000 kr

Hammerslag

40.000 kr

14 bud

925293 (Autobud) 40.000 kr
925497 38.000 kr
925293 (Autobud) 32.000 kr
925497 30.000 kr
925293 (Autobud) 28.000 kr
925497 27.000 kr
925293 (Autobud) 25.000 kr
925497 24.000 kr
925293 (Autobud) 21.000 kr
925148 20.000 kr
925293 14.000 kr
801166 (Autobud) 13.500 kr
925293 13.000 kr
801166 12.000 kr