1248/​772

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Cirkulært spisebord med top af hvid laminat, opsat på firpas søjlefod af satinpoleret aluminium. Model A623. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1989. H. 70. Diam. 90.

Almindelig brugspatina, herunder, ridser og mærker. Underside med smuds og taperester.

Moderne kunst og design, 27. november 2012

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

12 bud

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK