1248/772
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Cirkulært spisebord med top af hvid laminat, opsat på firpas søjlefod af satinpoleret aluminium. Model A623. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1989. H. 70. Diam. 90.
Almindelig brugspatina, herunder, ridser og mærker. Underside med smuds og taperester.
Moderne kunst og design, 27. november 2012
Vurdering
Hammerslag
12 bud