1640/516
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Fritstående skrivebord af palisander opsat på tilspidsende ben. Front med fire skuffer i sarg. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 74. L. 143. B. 75.
Nøgle medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hjørnehak ved én skuffe. Overfladiske krakeleringer på top i lak.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud