Helge Vestergaard Jensen (f. Herning 1917, d. København 1987)
“Det skjulte soveværelse”. Et par stole af teak med vinklet ryg. Sæde og ryg udspændt med nylonsnor. Formgivet 1955. Udført 1955 hos snedkermester Thysen Nielsen. (2)
Proveniens: Snedkermester Thysen Nielsen. Dette er de aktuelle stole som blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1955.
Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, gengivet og omtalt s. 340–341.
Stel med reparationer og gabende samlinger. Ridser og mærker. Ene stol med senere, uoriginal sprosse mellem forbenene.
Design, 3. december 2019