914/​342

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Mandolinspillerske”, 1920. Sign. monogram. Olie på compoboard. 90×75.

Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur. Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet side 43. Litteratur: Lennart Gottlieb: “Giersing - Maler. Kritiker. Menneske”, København, 1995, gengivet side 256.

Udstillet: Grønningen, København, 1922, kat. nr. 1. Udstillet: “Musikken i Kunsten”, Lyngby Rådhus, 1960, kat. nr. 11. Udstillet: “Fortegnelse over et udvalg af skulptur - maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, Kunstforeningen, København, 1966, kat. nr. 21. Udstillet: “Harald Giersing - samlet privat”, Kildeskovshallen, Gentofte, 1978. Udstillet: “Harald Giersing. Malewri. Ord. Musik”, Statens Museum for Kunst, København og Århus Kunstmuseum, 1995, kat. nr. 91.

Proveniens: Winkel & Magnussen, auktion, København, 1942, kat. nr. 74, gengivet side 51. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 158, København, 1949, kat. nr. 62, gengivet side 7. Proveniens: Kunsthandler Carl Carlsen. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK