1632/571
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Leda og Svanen”. Bordlampe af mørkegrønt glas. Sign. Heerup 77. Udført hos Holmegaard. Nr. 475. Certifikat medfølger. H. ekskl. fatning 40. Diam. 30.
Let brugsslitage. Skærm med enkelte mindre pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
27 bud