2143/264
Røgelseskar af bronze med tre fødder og opretstående hanke. Mærket Xuande, men 19. årh. Vægt 392 g. H. 6,5 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter, ridser, mindre indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud