Arne Haugen Sørensen (f. København 1932)
“Leda og Svanen”. Sign. AHS 89. Akvarel på papir monteret på papir. 23×24,5.
Nærværende akvarel er et studie til Arne Haugen Sørensens udsmykning af Folketeatret i København.
Proveniens: fotograf og forfatter Viggo Rivad (f.1932).
En lille revne i glasset. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
16 bud