Dansk maler, 18. årh.
Et par portrætter af sognepræst og missionær i Grønland Christen Hansen Fabricius (1736–1786) og dennes hustru Christiane Amalie Foss Heining (1743–1790). Usignerede. Begge betegnede på bagsiden med navn og alder på de portrætterede. Olie på lærred. Hver 80×63. (2).
Malerier og tegninger, 30. november 2021