Foto endnu ikke klar
891/​807

Alexei Alexeievich Harlamoff (f. Saratov 1840, d. Paris 1925)

En ung pige med mørkt krøllet hår, bærende en hvid og blå kjole samt halssmykker. Sign. Harlamoff (med latinske bogstaver) og sign. Harlamoff 1887 (med kyrilliske bogstaver). På bagsiden af rammen en fransk etiket fra P. Hombert Fils i Paris. Olie på lærred. 46×34.

Et maleri, også af Alexei Alexeievich Harlamoff, forestillende samme pige - i identisk tøj, men med andre halssmykker og med målene 45×33 cm - blev solgt på auktion i London den 1. december 2004 til hammerslag ca. € 132.000.

Alexei Alexeievich Harlamoff var meget begejstret for denne model, som han malede flere gang i 1880'erne.

Proveniens: En efterkommer af Christian IX (1818–1906) og dronning Louise af Danmark (1817–1898), regentpar fra 1863, kendt som Europas svigerforældre. Antagelig oprindeligt erhvervet direkte fra kunstneren.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

520.000 DKK