911/​166

A. Andersen-Lundby (f. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923)

Sommerlandskab fra Møns Klint med “Taleren”. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 57×83.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 17, afb. s. 18.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK