Ursula Printz Mogensen (f. München 1922)
Rund vase af stentøj modelleret med smal munding og bred “krave”. Dekoreret med blåglaseret motiv i form af vibeæg og strå samt transparent glasur. Sign. Ursula P 52. Danmark. Kgl. P. Indridset 21150. H. 27,8. Diam. 11,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
33 bud