2446/778
Jacob Eiler Bang (f. Frederiksberg 1899, d. Lyngby 1965)
En samling på fire isspande samt en vinkøler af hhv. klart og røgfarvet glas, alle med bambushanke. Udført og delvist sign. hos Holmegaard. Delvist nummereret hhv. 160809, 8715 og 6273. Udført hos Kastrup Holmegaard. H. 14,5–20. (5)
Lille tang af stål medfølger.
Brugsslitage. Ridser, mærker og kalkaflejringer. Kun to med bundrist.
Vurdering
823958 |