To lågkrus af glas med emaljedekoration med blomster samt båndformet devisefelt med skrift i guld. Monteret med låg af tin. Tyskland, 19. årh. H. 24 og 25 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Det ene låg indgraveret med initialer og datering 1850.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024