2250/566
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Lille flødekande og sukkerskål af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudte stammer med dekor i form af stiliserede blade og blomsterknopper. Udført og skål stemplet hos Georg Jensen. Flødekande ej stemplet. Dessin 235. Samlet vægt 104 g. Skål: H. 3,5. Diam. 3,7. Flødekande: H. inkl. hank 5,5. L. 8,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. december 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud