1502/1597
Et samling kinesisk Zisha Yixing ware, bestående af fem tepotter og lille lågskål, tre tepotter prydet med skrifttegn. 20. årh. H. 6–16 cm. (6)
Tilføjelse til stand 5/1.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den store tekande med lille afslag indvendig i låget. NB tilføjet d. 5/1: Tilføjelse: Største tepotte med reparation på hjørnet af låget.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag