1502/​1597

Et samling kinesisk Zisha Yixing ware, bestående af fem tepotter og lille lågskål, tre tepotter prydet med skrifttegn. 20. årh. H. 6–16 cm. (6)

Tilføjelse til stand 5/1.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Den store tekande med lille afslag indvendig i låget. NB tilføjet d. 5/1: Tilføjelse: Største tepotte med reparation på hjørnet af låget.

Varia, 8. januar 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.000 DKK