Foto endnu ikke klar
895/38
Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
En ung skagenskvinde med sort hovedtørklæde. Usigneret. Olie på malepap. 25×22.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 7, afbildet s. 118.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag