1948/24
Pengekiste af bemalet jern, låg indvendigt dekoreret med fuldrigger, Hamborg 1892. 19. årh. H. 43. B. 69. D. 45.
Nyere bemaling udvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag