1240/807
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Rund bordskål af stentøj, rillet korpus dekoreret i blålig glasur med grønne islæt. Sign. monogram, 122. H. 10. Diam. 21,5.
Enkelte aftegninger/ridser indvendig.
Moderne kunst og design, 2. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag